5 trikov pre parádne darčekové balenie


Ušetrím vám sviatočný tour de modrý kontajner: ak si na Boží hod neprivstanete už na piatu rannú (čo radím do kategórie „vianočné zázraky pre pokročilých”), pravdepodobne sa tej hory euforicky rozšklbaných baliacich papierov hneď tak nezbavíte.
Navrhujem preto nasledujúce: baľte tento rok tak, aby každému bolo ľúto tú dizajnovú krásu roztrhať alebo vyhodiť.
Že motív jelenej siluety na ľubovoľnom vianočnom artikle urobí svoje, o tom snáď nemusím dlho rečniť.
Dnes vám priamo z Ježiškovho officu prezradím päť baliacich trikov, ktoré zariadia očarené „jéééj“ u estétov i ekológov.

 

1. DYI limitovaná edícia

 


Chcete tohtoročným sviatkom vtlačiť punc prekvapivej originality – zvlášť, keď si rok čo rok nadeľujete plus mínus to isté?
Dajte kreativite priechod pri výrobe baliaceho papiera, aký vaši blízki ešte nevideli!
Teda, aby som bol presný – nebudem vás nútiť mlieť ani glejovať vlákninu z dreva, papier si pokojne kúpte.
Ale stačí vám rolka toho ekologického šedého alebo kresliaceho bieleho. A čo potom?
Zdobte! Môžete použiť metalické spreje, osviežiť si pečiatkovacie skills zo škôlky, vytvárať geometrické vzory z washi pások
Alebo každý z balíčkov ilustrovať až s ohľadom na konkrétnu veľkosť a tvar.
Nápaditosti sa medze nekladú! Úspech? Zaručený. (A keby predsa len došlo na reklamácie, vopred dávam vedieť, že si po Vianociach beriem dva týždne voľna.)

 

2. Papierový pomocník

 


Radi pod stromčekom hádate, čo asi ktorá krabica či taška ukrýva? Zábavné štedrovečerné napätie môžete príjemne rozvíriť, keď použijete obalové materiály ako tematické indície: voucher s predplatným časopisu zabalíte do starých novín, batoh na výlety do starej mapy, vinylovú dosku do nôt, diár do použitých stránok kalendára… Iste, dá to trochu zháňania a premýšľania, ale na výsledný zážitok vaši drahí len tak nezabudnú. Sľubujem, ako že sa Rudo volám!

 

3. Dekorované prírodou

 


Bavia vás ozdoby, ktoré trochu odľahčujú všadeprítomný vianočný gýč? Chcete dopriať svojej nádielke vkusný „final touch“?
Potom vám odporúčam siahnuť do obnoviteľných prírodných zdrojov! Či už použijete šišky, vetvičku imela alebo ihličia či sušené šípky, získate tým nielen krásny jednotiaci prvok pre všetky darčeky – ale aj dokonalú zámienku vyraziť pred Štedrým dňom inam ako do nákupného centra. Nemáte zač!

 

4. Obal nie je odpad!

 


Podozrievate svojich blízkych, že ani ten najkrajší baliaci papier nebudú žehliť ani skladovať do budúceho adventu?
Potom sa vašou stávkou na zero waste istotu môže stať balenie, ktoré nabáda na ďalšie použitie.
Nebojte, nemusíte nutne ovládať umenie furoshiki ani ku každému darčeku dokupovať šatku z pravého hodvábu. Svoj (dvojitý) účel splní aj celulózové vrecúško, úložný box alebo kôš s vekom – dajte si však záležať so zdobením, nech to nevyzerá, že ste nestihli návštevu papiernictva.

 

5. Chutili vám moje menovky?

 


Nechcete sa vzdávať tradičných orgií s lepiacou páskou a baliacim papierom? V poriadku, nesúdim vás!
Svoje darčeky totiž môžete ozvláštniť aj inak – atypickou menovkou!
Čo tak na každý balíček pripevniť instaxovú fotku toho, komu darček patrí?
(Ideálne riešenie pre deti, ktoré ešte nevedia čítať…) Ďalší variant menovky, už zaručene nikto nevyhodí?
Jedlé perníčky! Zaujmú ale aj veľké drevené iniciály (dajú sa skvele recyklovať aj na budúci rok) alebo farebne rozlíšené štítky pre každého člena rodiny.
Tak šťastné a tvorivé!