Ako si nebrať predsavzatí príliš veľa

Ako si nebrať predsavzatí príliš veľa

Predsavzatia, wishlisty. Kalendáre, diáre, denníky, zápisníky, aplikácie, to-do listy. Permanentky, pripomienky. Upomienky. Zúfalstvá, hnev, vyhodené peniaze. A koniec roka a zas a znova. Už ste to niekedy zažili? Človek by až povedal, že akákoľvek razantnejšia snaha o zmenu končí tragickým jojo efektom, kedy si po mesiaci bez seriálov naordinujete víkendový maratón úplne bez spánku. Ako si predsavzatia nebrať osobne a potom byť pozitívne prekvapený?

Neriešte blbosti

Chcete si dát predsavzatie a riešite, či bude lepšie schudnúť, alebo stať sa vegánom? Ak sa rozhodujete podľa toho, čo je práve trendy, ťažko to vydržíte. A aj keby, možno narobíte viac škody, než úžitku. Namiesto scrolovania instagramom si radšej stiahnite skvelý, a pre mňa nenahraditeľný Year Compass, a vyčleňte si pár hodín na zistenie, čo vlastne potrebujete. Napríklad zistíte, že nejde o to nájsť si chlapa, ale o to, začať mať rada seba samú. 

Začnite kedy chcete

Začínať od prvého januára? Well, po vydarenej silvestrovskej party sa človeku vyložene chce ísť behať do zimy. Namiesto krásnych dát radšej riešte svoje pocity, potreby a zvyky. Počas skúškového sa ťažko začína pravidelný režim, s pravidelným rozvrhom a jedálňou za rohom to ide oveľa jednoduchšie. To, že nezačnete hneď, vám aspoň umožní sa na celú zmenu postupne pripraviť, napr. kúpiť si jógamatku. A že sa vám to nehodí do harmonogramu? Ale no tak. Doller je nedatovaný, začať môžete kľudne až marcom. 

Nechajte ich, nech sa pozerajú

Zdieľaná radosť dvojnásobná radosť. Zdieľaná starosť, polovičná starosť. Svoje snaženie a svoje každodenné výhry zdieľajte on-line, napríklad na stories. Nejde o krásne fotky, ale o to dokopať sa k tomu tú vec fakt urobiť – a naopak, hanbiť sa ju neurobiť, keď už som to sľúbil a priznal výzvu. Ja takto fotím svoje každodenné outfity. 

Aj cesta môže byť cieľ

Hovorí sa, dajte si menšie ciele a ono to pôjde lepšie. Dať si za cieľ jedno pivo za večer je pre štamgasta reálnejšie, než sŕkať malinovku alebo sedieť doma s čajom v ruke. Podobné to je ale aj u iných zmien životného štýlu alebo učenia. A ak chcete zmeniť rovno niečo v svojej hlave, potom to platí natuty. U mňa fungujú drobné každodenné krôčiky, ktoré sa dajú dodržať, aj keď je práve všetko ostatné v háji. Alebo už ste videli niekoho, kto si predsavzal, že bude mindfull, a dal to lusknutím prstov, z miesta a navždy? Omnoho istejšia cesta je každý deň si zapísať tri pekné veci, čo sa stali. 

Čísla, fakty

Budem šetriť alebo ušetrím si na štvrť roka života v Austrálii? Ciele by mali byť vyjadriteľné číslami, alebo byť aspoň nejak inak merateľné. Inak sa to rozptýli, zabudne a človek nakoniec zistí, že ani nevie, čo chcel. Naviac vám to môže otvoriť úplne nové obzory. 5k sa dá neminúť – a taktiež sa dá zarobiť si niečo bokom. 

Kašlite na to

Chcete schudnúť? Tak sa vykašlete na chudnutie, kúpte si pohodlné topánky a začnite častejšie chodiť pešo. Chcete minimalizovať svoj dopad na životné prostredie? Prestaňte si hlavu zahlcovať rôznymi stratégiami a postupmi a jedzte viac nebalenej lokálnej zeleniny. Intenzívne odriekanie a týranie seba samého vedie len k pocitu zlyhania a všeobecnému zúfalstvu. Vykašlite sa preto na predsavzatia a len lepšie, radostnejšie a prirodzenejšie žite. Vykašlite sa na to a na tých, ktorí vás sťahujú k zemi a uvidíte, ako jednoducho sa vám poletí. Zmena príde sama.