Jak napsat Ježíškovi, aby mu to došlo?

Jak napsat Ježíškovi, aby mu to došlo?

Milý Ježiško! Ďakujem ti za minuloročné darčeky a chápem, že človek má byť vďačný za všetko, pretože niektorí majú ešte menej. Ale aj tak. Že by som bola tak zlá, že som si zaslúžila kvarteto s nahými ženami, tretí tyčový mixér z výpredaja a parfum, ktorý sa dá použiť snáď len proti moliam? Tento rok by som si to priala trošku inak. Čo mám urobiť pre to, aby som nedostala zbytočnosti?

Milá zlatá!

Vopred ti chcem povedať, že aj keď naozaj existujú, nevyžiadané darčeky fakt nie sú mojim dielom. Ja plním veľké priania typu nová práca, sexy milenec a obhájená diplomovka. Ak máš nejaké také prianie, môžem sa pokúsiť ho splniť. Stačí keď si ho poriadne premyslíš (reklamácie totiž neberiem), napíšeš ho na kúsok papiera, nahlas prečítaš a papier potom spáliš. Dymom sa prianie donesie až ku mne. 

Čo sa týka hmotných vecí, to je práca ľudí. V tomto smere ti radím vyskúšať niektoré z metód “písania Ježiškovi”. Všimol som si totiž, že tí, ktorí sa z darčekov naozaj radujú, podnikajú určité kroky vopred. 

Aké to sú? 

Klasický list

Zaberie to dosť času, ale zase je to romantika a pekné retro. Proste napíš list, aký si písala, keď si bola malé dievča. Svoje prianie nakresli alebo vystrihni z fotiek a nalep, nech to pochopí aj blbec. Fotku výsledku si potom zaves na stories alebo rozošli mailom. Veď vieš. 

Ježiškovský zošit

Trochu technokratická vec, ale veľmi účinná. Založ si na nete zdieľanú tabuľku, do nej vpíš zoznam prianí vrátane odkazov na konkrétne produkty v e-shopoch, pridaj stĺpček, kde si môže ktokoľvek anonymne rezervovať dar a odkaz rozošli zase mailom. Aspoň sa ti pod jedličkou neocitnú štyri rovnaké očné tiene. 

Speciálne appky

Na nete som si všimol rôzne aplikácie, kde je možné robiť si zoznamy prianí a potom ich zdieľať. Takže ak si dnes nemôžeš spomenúť na to, čože to vlastne chceš, sem môžeš priania pridávať nonstop, kľudne aj počas celého roka. Veď to poznáš, Vianoce sú moje narodeniny. Tak prečo by nemohli byť aj tvoje narodeniny Vianocami?

Osobné prianie

Chceš niečo od konkrétneho človeka? Tak mu to povedz. Pred každým potenciálnym darcom sa veľmi jednoznačne (a nie len raz) zmieň o tom, čo by si si priala. Vieš, oni chlapi riešia aj iné veci, než vianočné darčeky. Takže zamilované pohľady a nenápadné náznaky ti nové topánky nezaistia. Veta “Miláčik, tieto topánky by mi pod stromčekom urobili obrovskú radosť, nič iného si ani neprajem, než tieto topánky vo veľkosti 40 a v čiernej farbe.” prenesená vždy, keď pôjdete okolo, už však pomôcť môže. 

Vyber si sám

Neviem kto vymyslel, že peniaze nie sú vhodný darček. (Napríklad ja som z darov od Troch kráľov využil hlavne to zlato.) Na druhej strane, vymieňať si peniaze a vzájomne si dávať obálku s totožnou čiastkou, to už je možno lepšie tie peniaze utratiť sám za seba a poslať len pohľadnicu s prianím. Fakt je, že najväčšiu radosť som videl u ľudí, čo dostali poukaz do svojho obľúbeného obchodu. A mohli si vybrať, čo chceli, napríklad rovno v povianočných zľavách. To sú finty, čo?

Dobro všade navôkol

Keď tak čítam, že píšeš o zbytočnostiach, je otázkou, či pre tvoju nesmrteľnú dušu nie sú trochu zbytočné všetky hmotné statky. Ak si to myslela takto, a chceš zachrániť svet, potom dáva zmysel urobiť darcovskú výzvu a “zbytočnosti” poslať rovno tým, ktorým by sa to mohlo zísť. Je to trochu bizarné, ale to by si kukala, koľko radosti urobí taká blbosť, ako je latrína alebo kohútik na vodu. A to nielen tým, čo ju nakoniec používajú, ale aj pod stromčekom. Sám by som tomu neveril, keby som to nevidel na vlastné vševidiace oči. 

Pozri, nakoniec verím, že nejakú cestu, ako si urobiť hmotnú radosť, už nájdeš. Si už veľké a rozumné dievča. Keď tak si to proste kúp sama, pekne si to zabaľ a potom zase rozbaľ. Takto to robia ženské po tom, čo sa im narodí dieťa, a podľa všetkého sú s tým v pohode. 

No, a už si prosím ťa nepraj, aby som zariadil, nech sa ti začnú vlniť vlasy. Jednak to technicky nejde a po druhé, už tretí rok ti hádžem pod nos reklamy na trvalú onduláciu a kulmy a ty na ne vôbec nereaguješ! Jo, a to, na čo teraz myslíš, to viem, ale nerobím. Na čiernu mágiu sú tu iní experti a ver mi, že ak za nimi pôjdeš, u mňa si skončila ;-)

No, cítim, že už sa ti v hlave objavuje to pravé prianie, ta pravá výzva pre mňa a môj team. Teda, bude to celoročná makačka, nie že nie. Ale tieto veľké veci ma bavia. Môžeš mi to,  prosím, pre istotu, napísať do “mailu”? Toto ti splním veeeľmi rád. 

Tak sa maj fajn, napíš a zase niekedy čau. 

Ježiško