Ako si rozšíriť obzory

Ako si rozšíriť obzory

Ľudová múdrosť hovorí – Myseľ je ako padák, nefunguje, keď nie je otvorená. Byť otvorený všetkým novým veciam a myšlienkam ale nie je nič jednoduchého ani pohodlného. Ako si teda rozšíriť obzory aj za hranice svojej každodennej sociálnej bubliny?

Neprestávaj sa učiť

Keď som sa pred rokmi zúfalo tešila na koniec školskej dochádzky, nechcela som tomu veriť. Tatko sa smial. “Milá zlatá, promóciou to pravé učenie ešte len začína.” Vo chvíli, kedy som sa snažila do hlavy natlačiť integráciu metódou per partes, mi to prišlo absurdné. Lenže stačilo pár rokov a musím mu dať za pravdu. Aby som vôbec stíhala ľudí okolo seba, neostáva mi nič iné, než sa deň čo deň učiť nové veci. Pred rokmi možno stačilo prejsť základku a vedieť čítať, písať a okopávať zemiaky. Ak ale chcete byť v obraze a aspoň trochu reagovať na neustále zmeny dnes, tak sa vám hlava ani na chvíľku nezastaví. A na rozdiel od školy, nikto mi už vedomosti nepredžúva a to, či toho už viem dosť, mi povie až stret s tvrdou realitou. Ty akože nevieš, že…?!

Papierová cesta

Vo chvíli, keď sú internety plné názorov a hoax sa po sociálnych sieťach šíri ako požiar stepou, je fakt ťažké nájsť pravdu. Nájsť to relevantné a hlavne to, čo vás naozaj posunie niekam ďalej. Človek je formovaný piatimi svojimi najbližšími ľuďmi, prípadne širšou sociálnou bublinou, ktorá ho ako močiar sťahuje späť do seba. Ak sa chcete odraziť na vyšší level kariéry alebo sa dostať do inej spoločnosti, je to bez externých zdrojov sakramentsky ťažké, ak nie nemožné. Jedna úniková bránka tu ale predsa len je. Čítajte. Čítajte knihy a čítajte z papiera. Nakoniec, keby knihy nemali tú moc meniť ľudské myslenie, len ťažko by totalitným režimom stálo za to organizovať ich pravidelné pálenie a skartáciu.

Široké obzory

Mnohí ľudia vám asi povedia, že pre rozšírenie obzorov má najväčší zmysel cestovanie. No čo, nemám nič proti. Ale ak idete so svojimi dlhoročnými druhmi, ťažko uvidíte niečo iné, než čo ste zvyknutí vidieť. To s knihou v ruke môžete cestovať omnoho pohodlnejšie a ďalej, zatiaľ čo sa váľate v posteli alebo na lehátku. A pre veľký posun ani nemusíte siahať po odbornej literatúre. Už len taký obyčajný bestseller ako je Hygge vám ukáže nové svety. Zatiaľ čo so slovenským “Pohodička” mindsetom by ste aj na cestách Dánskom hľadali hlavne pivo a miesto, kde rozložiť deku, s knihou v ruke sa aj zo záhradného bazéna pozriete do miestnych domácností a objavíte iný prístup ku šťastiu a odpočinku.

Mimo komfortnú zónu

Hovorí sa, že rásť začíname až vo chvíli, keď vystúpime zo svojej komfortnej zóny, prerazíme strop skleníka a utečieme z bezpečnej klietky každodennej rutiny. Niekto si pod tým predstaví pôst, iný vyrazí pešo na tisíckilometrovú púť a ďalší si otvorí knihu, o ktorú by vo svojom Pohodička móde nezavadil ani pohľadom. Poznáte ten pocit, keď každú stránku lúskate takmer po slabikách a ani na konci knihy neviete, čo si s novo nadobudnutými vedomosťami počať? Ja veľmi dobre, a preto viem, že aj takýto, na prvý pohľad márny boj, má zmysel. Zvlášť pri čítaní kníh ako je Radikálna sebaláska sa vám môže veľmi ľahko stať, že sa rozčúlite a budete mať chuť výtlačok prehodiť oknom. Taká blbosť! Lenže práve to, čo vás v tú chvíľu dráždi, je oná struna, tá reťaz, ktorá vás púta. Asi nemá zmysel ju hneď a nasilu pretínať ale… prečítajte si ten odstavec ešte párkrát a potom ho na seba “nechajte pôsobiť” cez noc. Prečítajte si celú knihu a len tak ju nechajte, nech okolo vás znie. Už to vás dostane o kus ďalej, než ste boli predtým.

Nový jazyk

Za najvyššiu úroveň rozširovania obzorov považujem cudzie sebarozvojové knihy písané cudzím jazykom. Ako by nestačilo nad významom slov dumať v slovenčine! Zdatným angličtinárom je to možno jedno, ja sa ale pri takom čítaní potím rovnako ako pri cvičení a úplne cítim, ako sa mi prepájajú neuróny v mozgu. Ak si trúfate, vyskúšajte napríklad The Subtle Art of Not Giving a F*ck. Pomôže vám zbaviť sa každodenného stresu. A že na to teraz fakt nemáte čas ani silu? Ak sa v angličtine orientujete aspoň trochu, tak vrele odporúčam detskú knižku Good Night Stories for Rebel Girls. Nádherné ilustrácie a jednoducho napísané príbehy vás zoznámia s životmi stovky rebeliek – žien, ktoré sa nenechali zviazať súdobými predsudkami a pravidlami. Kniha vyšla aj vďaka úspešnej kampani na Kickstarteri a okrem veľkej inšpirácie a motivácie má ešte jedno plus. Rozumieť jej budú aj deti.

Kniha na cesty

Kniha je proste najlepší priateľ človeka nielen vtedy, keď potrebuje podložiť nohu kývajúceho sa stola ;-) V plátennej taške môže byť zbraňou a za vetru závažím. Je to zábava do lietadla aj na pustý ostrov, radca kam sa vydať v neznámych mestách. Môžete ju darovať alebo požičať, môžete ju očuchávať, hladiť aj poslúchať, ako znie. Hlavne vám ale, ak si vyberiete inú než obvykle, ukáže nové svety. Predstaví nové možnosti a pomôže prekonať hranice a obmedzenia – aj bez elektriny a omnoho lepšie než 3D okuliare a obšírnejšie než virtuálna realita. A je lacnejšia, než letenka medzi domorodcov ;-) Ps: Good Night Stories for Rebel Girls už vyšla aj v slovenskom preklade. Ak by ste ju náhodou chceli venovať nejakej prváčke, ktorá ešte veľmi dobre nečíta ani slovensky ;-)