Dostanú vás: 4 šokujúce pravdy o converskách

Dostanú vás: 4 šokujúce pravdy o converskách

Tušíte, o majú spoločné Elvis Presley, Julia Roberts a The Sex Pistols? Správne, conversky! Americké plátenky s gumovou špičkou pasujú k obrovskému kvantu štýlov. Hodia sa skejterom aj nevestám, pankáčom aj popovým kráľovnám, celebritám aj nezávislej scéne. Že je Converse kultový, to asi nikoho neprekvapí. My sme pre vás ale v histórii vyšťúrali WTF momenty, ktoré Converse sprevádzajú vlastne už od začiatku. Otestujte sa, či túto značku poznáte ako svoje boty. (A tričká!)

photo: www.pinterest.com, www.seoghoer.dk, www.thecut.com, www.pinterest.com

1. Boli conversky vždy cool?

Nie. Na počiatku štýlového obuvníckeho giganta boli... (A to sa podržte!) gumové galoše. Proste gumáky. Firma, ktorou roku pána 1908 založil istý Marquis Mills Converse, sa koniec koncov volala Converse Rubber Corporation. Z módneho (aj ozajstného) bahna vytiahol Conversky až prechod na basketbalovú obuv. Zatiaľ čo pracovné gumáky šli na odbyt len v sezóne, košíkovú hrali Američania celoročne. A tak sa zrodila hviezda.

photo: www.blog.size.co.uk

2. Kto je, dočerta, ten Chuck?

Mimosúťažná otázka za stovky miliónov dolárov: čo musí normálny smrteľník urobiť, aby sa jeho meno dostalo na All Star modely conversiek, hneď vedľa päťcípej hviezdy? Po prvé: Nepreraziť ako tréner basketu. Po druhé: Predávať, predávať, predávať. Tušíte správne, narážame na story Charlese „Chucka“ Taylora, obchodného zástupcu, ktorý od roku 1921 znateľne zvyšoval predaje Converse. A nielen to – podieľal sa aj na vývoji členkového modelu tenisiek, ktorý dnes celý svet pozná ako „All Star Chuck Taylor“.

photo: www.sebastienmichelini.com

3. Obuť si conversky a zomrieť?!

Boty, ktoré si Kurt Cobain obul naposledy. Je to morbídne, ale aj taká legenda sa ku converskám viaže – konkrétne k mladšiemu, 70‘s modelu One Star, ktorý si obľúbil frontman kapely Nirvana. A nielen on. Práve v dobe, keď dnešný milénialovia chodili do škôlky, chytila značka Converse druhý dych a získala si priazeň skateboardistov aj milovníkov hudobného žánru grunge. Postupom rokov sa tieto comebacky už stávajú tradíciou – tento rok prichádza Converse so sľubnou kolekciou One Star Sunbaked s efektom vyblednutia od slniečka.

photo: https://twitter.com/converse

4. Converse je Nike, ale Nike nie je Converse?

V januári 2001 nebolo v továrňach Converse práve veselo – spoločnosť oznámila bankrot. Netrvalo dlho a zhltla ju „väčšia ryba“ – Nike. Conversky tým pádom raz a navždy prestali fušovať do basketbalu a začali sa pod vedením novej matky profilovať ako voľnočasová obuv. Čiastočne ťaží z toho, že Nike vyvíja super technológie, stále si ale kráča svojou vlastnou cestou.

https://www.converse.com