Ako na nesmrteľné basic kúsky

Ako na nesmrteľné basic kúsky

Tiež nosíte niektoré kúsky len na sviatok a iné až do roztrhania? A tiež máte niektoré veci v šatníku len raz, a iné kľudne aj desaťkrát? Čo sú teda úplné základy šatníka a ako ich nakupovať? Pri revízii šatníka a nákupe si občas pripadám ako hrozný čudák. Štyri tričká rovnakého strihu a materiálu, len v inom farebnom prevedení. Dvoje totožné topánky, jedny nikdy nenosené. Podprsenky zásadne nakúpené po dvoch. A štyri vintage džínsy, totožné farby aj strihy, prácne zháňané snáď po polke republiky. Až po rozhovore s ostatnými som zistila, že nie som zas až taký magor, ako si pripadám. Basic kúsky sa totiž nakupujú inak, než tie trendové.

S basic kúskami je to totiž tak. Náhodou ich po dlhom hľadaní kúpite, obľúbite si ich, nosíte ich do roztrhania – a potom zistíte, že už sa nevyrábajú. A celý proces začína odznova a je to na zaplakanie. Pretože zohnať dobré tričko – keď presne viete, čo chcete – to je na niekoľko celodenných nákupných maratónoch s dvojtýždenným odstupom s kopou omylov, kedy sa nádejný kus po prvom praní rozpadne.

Od basic kúskov totiž chceme jediné. Aby skvelo slúžili. Aby sme nemuseli premýšľať, či nám sedia alebo nie – ale navliekli ich na seba kľudne aj po tme, so zalepenými očami a stále vedeli, že to bude dobré. Je vlastne jedno, či je pre vás to najdôležitejšie biela košeľa alebo tričko s potlačou. Tak ako tak chcete, aby vás to nikde neškrtilo, nehrýzlo a nebolo s tým treba behať do čistiarne. Aby ste sa na to mohli spoľahnúť.

zdroj pintrest: Fromluxewithlove.com

Ako teda nakupovať basic oblečenie?

Kvalitný materiál

Zloženie je základ. Osobne verím vysokogramážnej bavlne, ale sú ľudia, čo by dali ruku do ohňa za bambusovú viskózu alebo funkčný polyester. Vy sami viete, v čom je vám najlepšie. Obstarávať si ale basic tričká zo zmesi hodvábu je fakt nanič. Môj chlap ich má a je s tým taká piplačka, že ak by neboli tak hebučké, už by leteli oknom…

zdroj pinterest

Dobré farby

Má to farbu, čo vám “ide k pleti”? Ak sa to dá nosiť len jedným spôsobom a na jedno miesto, potom to fakt nie je basic kúsok. Černá, biela, šedá, telová alebo vínová, tie fungujú na blondínach, brunetách aj ryšavkách. Na všetkých farbách pleti. A stojí za to ich v šatníku mať.

[ zdroj pinterest

Vyhovujúci strih

Sedí vám to? Ak práve neplánujete schudnúť do plaviek alebo priberať do nafukovacieho plameniaka, kúpte to. Každý sme iný a väčšina univerzálnych kúskov je šitá na nejaký ten priemer z priemeru. Ak teda náhodou narazíte na niečo, čo ideálne obopína vaše prsia, pás aj boky, nenechajte si to ujsť. Už s budúcou kolekciou sa môžu zmeniť tabuľky veľkostí – a ste stratení.

Polčas rozpadu

Všetko funguje? Tak to skúste chvíľu nosiť a potom hoďte do práčky. Tak ako ste zvyknutí – pretože po čase na všetky tie upozornenia na visačke aj tak zabudnete. Ak z práčky vytiahnete podivnú handru v tvare magickej špirály, nebola to asi dobrá kúpa. Ak aj po sušení vyzerá tričko stále ako tričko (a nie ako sieťovka alebo abstraktné umelecké dielo), tak ste narazili na poklad.

zdroj pinterest: The Lifestyle Files

Zásoby

Našli ste poklad? Tak si ho nenechajte uletieť. Poznamenajte si značku, veľkosť, zloženie, čokoľvek, čo vám pomôže dokúpiť nový kus v budúcnosti – alebo si proste zasyslite a urobte si zásobu. Možno to znie divne, ale fakt to nie je nič úchylného. Minimálne môžete nosiť obľúbený kúsok stále dokola – zatiaľ čo jeho konkrétny zástupcovia budú absolvovať obligátny okruh špina-práčka-sušička-žehlenie-skriňa.

zdroj pinterest