Čo bude tento rok frčať

Čo bude tento rok frčať

Január sa nám už pekne rozbehol a výpredaje sú prebrané ako popoluškin hrach po nálete holubej letky. Je na čase pozrieť sa na tohtoročné trendy. A pretože sa, ako obvykle, žiadny dvaja trendoveštci nezhodnú, vzala som to do vlastných rúk a predstavujem vám veci, ktoré tento rok určite pofrčia a budete sa s nimi stretávať, aj keby ste nechceli. Tak… kto je pripravený, nie je prekvapený, poznáte to.

Pantone vyhlásilo farbou roka odtieň živého koralu. Zatiaľ čo koralová k nám pravdepodobne doľahne len ako ozvena z outfitov na instagrame, dá sa očakávať, že ostatné konotácie naberú dych aj v našej kľudnej kotlinke. Pomalosť, úcta k životu a životnému prostrediu, citlivosť, ochrana ohrozených druhov a oceánov a udržateľnosť, to sú slova, ktoré už rezonujú a čoskoro ešte naberú na sile. Čo to znamená v praxi? 

Slow fashion

Aj keď instáčové influencerky ukazujú niečo iné, pomalá móda je trend č. 1. Nejde ani tak o to, kupovať si veci, ktoré nie sú IN, a vlastne ani nikdy tak úplne nebudú. Pomalý prístup je skôr o tom, sledovať nielen finálny look, ale pozerať sa aj za veci, na celý proces distribúcie a výroby. Pomalý je ručne pletený sveter, lokálne vyrábané opasky, oblečenie od miestneho dizajnéra. Pomalé sú kvalitné materiály a uvedomelá výroba, ideálne s presahom do charity a podpory sociálne znevýhodnených žien. Čo si pod tým predstaviť? Napr. londýnska návrhárka českého pôvodu Martina Spetlová školí ženy v utečeneckých táboroch v Turecku a necháva ich vyrábať svoje luxusné kožené kabelky. 

Zdieľaná mobilita

Bikesharing, kolobežkosharing... Zabudnite na divných taxikárov a narvanú MHD. Zdieľaná mobilita funguje inak. Jednoducho si stiahnete apku, prídete k najbližšiemu dopravnému prostriedku, odomknete ho a za malý poplatok môžete ísť, kam len chcete. Je to ekologické, lacné, zábavné a zvlášť v dopravnej špičke na nezaplatenie. A je dosť pravdepodobné, že sa s tým stretnete už aj mimo Bratislavu. 

Plast je past

Austrália igelitky už zakázala, mení sa aj Bali a zmeny sa chystajú aj v Európe. Ak chcete byť trendy, zaobstarajte si sáčky z bio bavlny, obrúsky s včelím voskom a nerezové termosky či nádoby. Najideálnejšie by však bolo si to, čo sa dá, doma vyrobiť z materiálov, ktoré by ste už tak či onak nevyužili, v horšom prípade vyhodili. Umelá hmota, ktorá sa v podobe mikroplastov dostáva úplne všade, je na ústupe – a vďaka slow fashion aj na ústupe z oblečenia. Ísť z obchodu s rohlíkom v sáčku a balenou vodou bude out podobne ako vatové tyčinky do uší. Totálne. 

Voda nad zlato

Krásne letné počasie je super, ale už tento rok sme sa trochu vydesili klimatickými zmenami – a ani záveje snehu stav podzemnej vody nezachránia. Voda je IN, a to nehovorím len kvôli kauze Fiji Water Girl na Golden Globes. Kúpanie v prírode radšej než v bazéne, voda z čapu radšej než kola a rastlinné mlieko radšej než kravské. Pretože už aj to sa prepočítava na spotrebu vody a rastliny sú úspornejšie, než kravy.

Aktivizmus a demokracia

Lesy schnú, deti hladujú. Po roku s #metoo sa rozbiehajú nové aktivity na podporu žien, bojuje sa za manželstvo pre všetkých a záchranu demokracie v Maďarsku a Poľsku. Každý si môže vybrať, na ktorej stojí strane. Jednoznačne IN však bude jasný názor a odvaha si za ním aktívne stáť, nech už na barikádach alebo napríklad len v diskusii. 

Krása nemá veľkosť, tvar ani farbu

Rihanna uviedla novú kolekciu bielizne pre ženy všetkých veľkostí, Cardi B a Serena Williams sa vlani stali matkami a v reklame na CK žiari prdelatá Kim Kardashian. Každé telo je krásne. Body positivity je jednoznačne IN, zatiaľ čo diéty odchádzajú do ústrania. Tento rok je in cvičiť preto, že vás to baví a jesť zdravo preto, že vám to chutí. Chudnutie? Normy? Totálne OUT. 

(Auto)cenzúra sociálnych sietí

Na sklonku roku Tumblr zakázal nahotu (do tej doby to bola blogovacia sociálna sieť plná úžasných sexy blogov, fotiek a gifov). Rast sociálnych sietí a ich dosahu vedie k úpravám algoritmov a zníženej viditeľnosti príspevkov. Volanie po dozore vedie k cenzúre a nahlasovaniu obsahu. Sociálne siete prestávajú byť priestorom pre sebavyjadrovanie a stávajú sa miestom, kde sa schádzajú prakticky totožné dizajnové klony. Vy už to ale asi aj tak tušíte. Sedieť s očami prilepenými k obrazovke je OUT. IN je proste žiť.